MOXA - 45MR-2404
Module for the ioThinx 4500 Series with 4 relays, form A, -20 to 60°C operating temperature
Listprice:
Delivery time: 3 - 4 weeks
Icon
Prices for larger quantities please inquire.
Tel: +44 (0) 1276 819333 or e-mail: shop@s-connect.ltd.uk
Manufacturer part number: 45MR-2404
Our article number: 14326
Questions? We will be happy to advise you! Contact form
Product information "MOXA - 45MR-2404"
Easy Tool-Free Installation and Removal
Scope of delivery: MOXA - ioLogik 45MR-2404
I/O Interfaces: I/O Sink, I/O Source, Relais
Temperature Range: Standard Temperature Range
Features
  • I/O modules include DI/Os, AI/Os, relays, and other I/O types
  • Power modules for system power inputs and field power inputs
  • Built-in LED indicators for IO channels
  • Wide operating temperature range: -40 to 75°C (-40 to 167°F)
  • Class I Division 2 and ATEX Zone 2 certifications
Technical details
Input/Output Interface
Relay Channels: 4
Isolation: 3k VDC or 2k Vrms
Relays
Connector: Spring-type Euroblock terminal
Type: Form A (N.O.) power relay
I/O Mode: DO
Contact Current Rating: Resistive load: 2 A @ 30 VDC; Resistive load: 2 A @ 250 VAC
Relay On/Off Time: 10 ms (max.)
Initial Insulation Resistance: 1000 mega-ohms (min.) @ 500 VDC
Mechanical Endurance: 5,000,000 operations
Electrical Endurance: 400,000 operations @ 2 A resistive load
Contact Resistance: 100 milli-ohms (max.)
Power Consumption
System Power: 44 mA @ 3.3 VDC
Field Power: 31.2 mA @ 12 VDC, 24.7 mA @ 24 VDC
Physical Characteristics
Housing: Plastic
Dimensions: 19.5 x 99 x 60.5 mm (0.77 x 3.90 x 2.38 in)
Weight: 88.4 g (0.195 lb)
Installation: DIN-rail mounting
Strip Length: I/O cable, 9 to 10 mm
Wiring: 18 AWG
Environmental Limits
Operating Temperature: -20 to 60°C (-4 to 140°F)
Storage Temperature (package included): -40 to 85°C (-40 to 185°F)
Ambient Relative Humidity: 5 to 95% (non-condensing)