MOXA - 45MR-7210-T
Module for the ioThinx 4500 Series, system and field power inputs, -40 to 75°C operating temperature
Listprice:
Delivery time: 3 - 4 weeks
Icon
Prices for larger quantities please inquire.
Tel: +44 (0) 1276 819333 or e-mail: shop@s-connect.ltd.uk
Manufacturer part number: 45MR-7210-T
Our article number: 14466
Questions? We will be happy to advise you! Contact form
Product information "MOXA - 45MR-7210-T"
Easy Tool-Free Installation and Removal
Scope of delivery: MOXA - 45MR-7210-T
I/O Interfaces: I/O Sink, I/O Source
Temperature Range: Extended Temperature Range
Features
  • I/O modules include DI/Os, AI/Os, relays, and other I/O types
  • Power modules for system power inputs and field power inputs
  • Built-in LED indicators for IO channels
  • Wide operating temperature range: -40 to 75°C (-40 to 167°F)
  • Class I Division 2 and ATEX Zone 2 certifications
Technical details
Input/Output Interface
System Power Input Channels: 1
Field Power Input Channels: 1
System Power Parameters
Power Connector: Spring-type Euroblock terminal
No. of Power Inputs: 1
Input Voltage: 12 to 48 VDC
Output Current: 1 A (max.)
Power Consumption: 800 mA @ 12 VDC
Over-Voltage Protection: 55 VDC
Over-Current Protection: 1 A @ 25°C
Field Power Parameters
No. of Power Inputs: 1
Input Voltage: 12/24 VDC
Output Current: 2 A (max.)
Over-Current Protection: 2.5 A @ 25°C
Over-Voltage Protection: 33 VDC
Power Consumption
System Power: 45 mA @ 24 VDC
Physical Characteristics
Housing: Plastic
Dimensions: 19.5 x 99 x 60.5 mm (0.77 x 3.90 x 2.38 in)
Weight: 77 g (0.17 lb)
Installation: DIN-rail mounting
Strip Length: I/O cable, 9 to 10 mm
Wiring: 12 to 18 AWG
Environmental Limits
Operating Temperature: -40 to 75°C (-40 to 167°F)
Storage Temperature (package included): -40 to 85°C (-40 to 185°F)
Ambient Relative Humidity: 5 to 95% (non-condensing)