MOXA - ICF-1150I-M-ST-T-IEX
Industrial RS-232/422/485 to multi-mode fiber converter, ST connector, 2 kV isolation, IECEx, -40 to 85°C operating temperature
Listprice:
Delivery time: 3 - 4 weeks
Icon
Prices for larger quantities please inquire.
Tel: +44 (0) 1276 819333 or e-mail: shop@s-connect.ltd.uk
Manufacturer part number: ICF-1150I-M-ST-T-IEX
Our article number: 14332
Questions? We will be happy to advise you! Contact form
Product information "MOXA - ICF-1150I-M-ST-T-IEX"
Three-Way Communication
Rotary Switch for Setting the Pull High/Low Resistor
Scope of delivery: MOXA - ICF-1150I-M-ST-T-IEX
Certifications: ATEX
Isolation: with isolation
Mounting: DIN-Rail
Option: Copper-to-FiberOptic
Power Supply: External
Temperature Range: -40°C to 85°C
Features
  • 3-way communication: RS-232, RS-422/485, and fiber
  • Rotary switch to change the pull high/low resistor value
  • Extends RS-232/422/485 transmission up to 40 km with single-mode or 5 km with multi-mode
  • -40 to 85°C wide-temperature range models available
  • C1D2, ATEX, and IECEx certified for harsh industrial environments
Technical details
Serial Interface
No. of Ports: 2
Serial Standards: RS-232, RS-422, RS-485
Baudrate: 50 bps to 921.6 kbps (supports non-standard baudrates)
Flow Control: ADDC® (automatic data direction control) for RS-485
Connector: 5-pin terminal block, DB9 male, Multi-mode ST connector
Isolation: 2 kV (I models)
Optical Fiber
Pull High/Low Resistor for RS-485: 150 kilo-ohm, 10 kilo-ohm, 4.7 kilo-ohm, 3.3 kilo-ohm, 1 kilo-ohm, 909 ohm, 822 ohm, 770 ohm, 500 ohm, 485 ohm
RS-485 Data Direction Control: ADDC® (automatic data direction control)
Terminator for RS-485: N/A, 120 ohms, 120 kilo-ohms
Serial Signals
RS-232: TxD, RxD, GND
RS-422: Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND
RS-485-4w: Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND
RS-485-2w: Data+, Data-, GND
Power Parameters
Input Current: 300 mA @ 12 to 48 VDC
Input Voltage: 12 to 48 VDC
No. of Power Inputs: 1
Overload Current Protection: Supported
Power Connector: Terminal block
Power Consumption: 300 mA @ 12 to 48 VDC
Physical Characteristics
Housing: Metal
IP Rating: IP30
Dimensions: 30.3 x 70 x 115 mm (1.19 x 2.76 x 4.53 in)
Weight: 330 g (0.73 lb)
Installation: DIN-rail mounting
Environmental Limits
Operating Temperature: -40 to 85°C (-40 to 185°F)
Storage Temperature (package included): -40 to 85°C (-40 to 185°F)
Ambient Relative Humidity: 5 to 95% (non-condensing)