MOXA - PWR-12050-EU-S1
Locking barrel plug, 12 VDC, 0.5 A, 100 to 240 VAC, EU plug, 0 to 40°C operating temperature
Listprice:
Delivery time: 3 - 4 weeks
Icon
Prices for larger quantities please inquire.
Tel: +44 (0) 1276 819333 or e-mail: shop@s-connect.ltd.uk
Manufacturer part number: PWR-12050-EU-S1
Our article number: 14572
Questions? We will be happy to advise you! Contact form
Product information "MOXA - PWR-12050-EU-S1"
Scope of delivery: MOXA - PWR-12050-EU-S1
Features
  • 100 to 240 VAC power input
  • 0 to 40°C operating temperature range
Technical details
Input Power Parameters
Voltage Range: 100 to 240 VAC (50 to 60 Hz)
Power Parameters
Input Plug Type: EU
Output Power Rating: 0.5 A @ 12 VDC
Output Plug Type: Connector Type: S-Type 5.5/2.1/7.5
Physical Characteristics
Dimensions: 68.0 x 33.0 x 55.0 mm (2.68 x 1.30 x 2.17 in)
Weight: 77 g (0.17 lb)
Cord Length: 1500±100 mm (59.06±3.94 in)
Environmental Limits
Operating Temperature: 0 to 40°C (32 to 104°F)
Storage Temperature: -20 to 70°C (-4 to 158°F)