Moxa - NDR-240-48
120/240 W small form factor power supplies for DIN-rail mounted products
Listprice:
1 pieces available, delivery time: 5 - 7 working days
Icon
Prices for larger quantities please inquire.
Tel: +44 (0) 1276 819333 or e-mail: shop@s-connect.ltd.uk
Manufacturer part number: NDR-240-48
Our article number: 14407
Questions? We will be happy to advise you! Contact form
Product information "Moxa - NDR-240-48"
The NDR Series of DIN rail power supplies is designed specifically for use in industrial applications. The 40 to 63 mm slim form-factor enables the power supplies to be easily installed in small and confined spaces such as cabinets.
The broad operating temperature range of -20 to 70°C means they are capable of operating in harsh environments. The devices have a metal housing, an AC input range from 90 VAC to 264 VAC, and conform to the EN 61000-3-2 standard. In addition, these power supplies feature constant current mode to provide overload protection.
PACKAGE CONTENTS: 1 x NDR-240-48
Device: Accessories
Features
  • DIN-rail mounted power supply
  • Slim form factor that is ideal for cabinet installation
  • Universal AC power input
  • High power conversion efficiency
Technical Specifications
Output Power Parameters
  • Wattage:
    • NDR-120-24: 120 W
    • NDR-120-48: 120 W
    • NDR-240-48: 240 W
  • Voltage:
    • NDR-120-24: 24 VDC
    • NDR-120-48: 48 VDC
    • NDR-240-48: 48 VDC
  • Current Rating:
    • NDR-120-24: 0 to 5 A
    • NDR-120-48: 0 to 2.5 A
    • NDR-240-48: 0 to 5 A
  • Ripple and Noise:
    • NDR-120-24: 120 mVp-p
    • NDR-120-48: 150 mVp-p
    • NDR-240-48: 150 mVp-p
  • Voltage Adjustment Range:
    • NDR-120-24: 24 to 28 VDC
    • NDR-120-48: 48 to 55 VDC
    • NDR-240-48: 48 to 55 VDC
  • Setup/Rise Time at Full Load:
    • NDR-120-24: 2500 ms, 60 ms at 115 VAC
    • NDR-120-24: 1200 ms, 60 ms at 230 VAC
    • NDR-120-48: 2500 ms, 60 ms at 115 VAC
    • NDR-120-48: 1200 ms, 60 ms at 230 VAC
    • NDR-240-48: 3000 ms, 100 ms at 115 VAC
    • NDR-240-48: 1500 ms, 100 ms at 230 VAC
  • Typical Hold Up Time at Full Load:
    • NDR-120-24: 10 ms at 115 VAC
    • NDR-120-24: 16 ms at 230 VAC
    • NDR-120-48: 10 ms at 115 VAC
    • NDR-120-48: 16 ms at 230 VAC
    • NDR-240-48: 22 ms at 115 VAC
    • NDR-240-48: 28 ms at 230 VAC
Input Power Parameters
  • Typical Efficiency:
    • NDR-120-24: 88%
    • NDR-120-48: 89%
    • NDR-240-48: 90%
  • Typical Current:
    • NDR-120-24: 1.3 A @ 230 VAC, 2.25 A @ 115 VAC
    • NDR-120-48: 1.3 A @ 230 VAC, 2.25 A @ 115 VAC
    • NDR-240-48: 1.3 A @ 230 VAC, 2.5 A @ 115 VAC
  • Voltage Range:
    • 90 to 264 VAC (47 to 63 Hz)
    • 127 to 370 VDC
  • nrush Current (cold start): 35 A @ 230 VAC, 20 A @ 115 VAC
Overload Protection
  • Rated Output Power: 105 to 160%
Overvoltage Protection
  • Overvoltage Range:
    • NDR-120-24: 29 to 33 V
    • NDR-240-48: 56 to 65 V
    • NDR-120-48: 56 to 65 V
  • Protection Type: Shut down operating voltage, repower on to recover
Physical Characteristics
  • Housing: Metal
  • Dimensions:
    • NDR-120-24: 123.75 x 125.20 x 40 mm (4.87 x 4.93 x 1.57 in)
    • NDR-120-48: 123.75 x 125.20 x 40 mm (4.87 x 4.93 x 1.57 in)
    • NDR-240-48: 127.81 x 123.75 x 63 mm (5.03 x 4.87 x 2.48 in)
  • Weight:
    • NDR-120-24: 500 g (1.10 lb)
    • NDR-120-48: 500 g (1.10 lb)
    • NDR-240-48: 900 g (1.98 lb)
Environmental Limits
  • Operating Temperature:
    • NDR-120-24: -20 to 70°C (-4 to 158°F)
    • NDR-120-48: -20 to 70°C (-4 to 158°F)
    • NDR-240-48: -20 to 70°C (-4 to 158°F)
  • Storage Temperature: -40 to 85°C (-40 to 185°F)
  • Ambient Relative Humidity: 20 to 95% (non-condensing)
  • Max. Operating Temperature at Full Load:
    • NDR-120-48: 45°C (113°F)
    • NDR-120-24: 45°C (113°F)
    • NDR-240-48: 50°C (122°F)
Standards and Certifications
  • Safety:
    • UL 508
    • EN 62368-1
    • IEC 62368-1
  • EMC:
    • EN 55032/35
    • EN 61000-3-2 Class A
    • EN IEC 61204-3
    • EN IEC 61000-6-2
  • EMS:
    • IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 4 kV; Air: 8 kV
    • IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 10 V/m
    • IEC 61000-4-4 EFT: Power: 2 kV
    • IEC 61000-4-5 Surge: Power: 4 kV
    • IEC 61000-4-6 CS: 0.15 kHz to 80 MHz: 10 Vrms
    • IEC 61000-4-8: 30 A/m