TERZ NITE-XK4-1100
4 Port M12 Unmanaged Industrial Ethernet Switch - IP40
Listprice:
389 pieces available, delivery time: 5 - 7 working days
Icon
Prices for larger quantities please inquire.
Tel: +44 (0) 1276 819333 or e-mail: shop@s-connect.ltd.uk
Manufacturer part number: NITE-XK4-1100
Our article number: 340048
Questions? We will be happy to advise you! Contact form
Product information "TERZ NITE-XK4-1100"
TERZ NITE-XK Series
With minimal size and low power consumption, the IP40 industrial Ethernet switches can be used in harsh industrial environments without shock or vibration thanks to M12 connection technology. The 24 V AC/DC supply voltage is designed to be redundant and protected against polarity reversal, and works reliably even in the event of an undersupply of less than 10 VDC. Tolerance to voltage dips and a limitation of the inrush current enable stable operation in all operating situations. The IP40 variants also meet the requirements for use in trains according to DIN EN 50155 and are also suitable for PROFINET thanks to the two frame forwarding/blocking variants.
Connection: 10 /100
Fieldbus options: PROFINET
IP Level: IP40
Port Number: 4 Ports
Temperature Range: -40°C to 70°C
Management: unmanaged
Features
  • Flexible use with 24 VAC/VDC
  • IP40 metal housing
  • Ultra compact robust design
  • Inrush current limiting
  • Temperature range -40 to +70°C
  • DIN EN 50155 railway compliant
  • Reverse polarity protected
  • PROFINET suitable
Techncial details
General
Switch: IEEE802.3 Store and Forward; non-blocking wire speed
Auto-negotiation, auto-MDI-X, auto-polarity: Yes
Frame size: 2.048 bytes
MAC table size: 2,000 addresses
Quality of Service: Yes - 4 priority queues
Energy Efficient Ethernet: No
Flow Control: No
PROFINET suitable: Yes
Portnumber (M12) 4 6 8
MTBF (SN 29500, Mio. h)
Frame Forwarding (Art.-Nr.) xxxxx0 xxxxx1
LLDP, PTCP Delay 01:80:C2:00:00:0E Forwarding Blocking
RSTP BPDU 01:80:C2:00:00:00 Forwarding Forwarding
Power supply / electronics
Rated voltage: Vin 24 VAC / 24 VDC
Perm. voltage range: 8 to 28 VAC / 9 to 36 VDC
Connection type: Vin M12 A-cod. (+ -) | M4 threaded hole (FE)
Red. Power supply: Yes, two full bridge circuits
Supply circuit: SELV DIN 60950 (circuit breaker 10 A)
Inrush current limiting: Yes
Input fuse: Yes, switching capacity 50 A @ 125VAC / VDC
Reverse polarity protection: Yes
Bypass voltage failure: 10 ms DIN 50155
PCB Conformal Coating: Yes
Protection Class: III
Insulation: 2.25 kVDC; Vin ↔ Ethernet Ports | Vin ↔ Housing
Portnumber (M12) 4 6 8
Power consumption(W)
Idle | Full load
Input current (mA)
Idle | Full load
Inrush current (A) 8 8 8
Mechanical properties
Housing material: Anodised aluminium, stainless steel
Mounting type: M6 hole for wall mounting, round-head screw
Protection class (operation): IP30
Portnumber (RJ45) 4 6 8
Wide (mm) 49 49 49
Height (mm) 93 117 141
Depth (mm) 29,8 29,8 29,8
Weight (g) 160 210 255
Ethernet interfaces
IEEE standards: 802.3 10BaseT, 802.3u 100BaseT(X)
Isolation: 2.25 kVDC; Ethernet Port ↔ Housing | Port ↔ Port
Connection type: M12
Port count | Speed: 4,6,8 ports | 10/100 Mbit/s
Cable length: 100 m (twisted pair, 0.14 mm² - 0.22 mm², Cat 5)
EMC and environmental specification
Operating temperature: -40°C to 70°C
Storage temperature: -40°C to 85°C
Relative humidity (operating): 0%-95% (non-condensing)
Relative humidity (storage): 0%-95% (non-condensing)
Air pressure (operating): 2,000 m (795 hPa)
EMC immunity: DIN EN - 50121-3-2, 61000-6-2, 55024
EMC interference emission: DIN EN 50121-3-2, 61000-6-4, 55032
Mechanical stability: DIN EN 61373
Fire protection: DIN EN 45545
Declaration of conformity and certifications
CE, DIN EN 50155, DIN EN 60950-1, E-Mark - (E1/R10)
Status and diagnostic indicators
LED: Power | Link/Activity per port
Produkte
Available models
Article Art.-Nr. Specification
NITE-XK4-1100 311300 4xM12, FE, 24 V