TERZ - ZERO-RS8-1401
Unmanaged Industrial Ethernet Switch (8xRJ45, IP30, FE)
Listprice:
4840 pieces available, delivery time: 5 - 7 working days
Icon
Prices for larger quantities please inquire.
Tel: +44 (0) 1276 819333 or e-mail: shop@s-connect.ltd.uk
Manufacturer part number: ZERO-RS8-1401
Our article number: 340113
Questions? We will be happy to advise you! Contact form
Product information "TERZ - ZERO-RS8-1401"
The ZERO-RS switches are highly optimized and cost-effective unmanaged Industrial Ethernet Switches, specifically designed for harsh industrial environments. With 5x and 8x RJ45 ports supporting Fast Ethernet (10/100 Mbit/s), they provide reliable network connectivity. Thanks to a rated voltage of 24 VDC (reverse polarity protected) and a voltage range of 6-36 VDC, they are extremely versatile. Their temperature range of -40 to 70°C and IP30 protection rating make them highly resilient. The housing, made of anodized aluminum/stainless steel, allows for space-saving and reliable mounting with a minimal installation width of only 17.5 mm. With features such as Auto-Negotiation, Auto-MDI-X, Auto-Polarity, and PROFINET compatibility, these switches are the ideal solution for demanding industrial network applications.
Scope of delivery: TERZ - ZERO-RS8-1401
Connection: 10 /100
Fieldbus options: PROFINET
IP Level: IP30
Port Number: 8 Ports
Temperature Range: -40°C to 70°C
Management: unmanaged
Features
  • Flexible use with 9-36 VDC
  • IP30 metal housing
  • Minimal installation width 17.5 mm
  • Low power consumption
  • Temperature range -40 to +70°C
  • Stable mounting on 35 mm DIN rail
  • Polarity protection
  • PROFINET suitable
Technical details
General
Switch: IEEE802.3 Store and Forward; non-blocking wire speed
Auto-Negotiation, Auto-MDI-X, Auto-Polarity: Yes
Frame size: 1,522 Bytes
MAC table size: 2,000 addresses
Quality of Service: Yes – 4 priority queues
Energy Efficient Ethernet: No
Flow Control: Yes
PROFINET suitable: Yes (LLDP, PTCP Delay 01:80:C2:00:00:0E Blocking)
Power supply / electronics
Nominal voltage: Vin 24 VDC
Permitted voltage range: 6 to 36 VDC
Connection type: 3-pole pluggable, screw connector (+ - FE)
Wire cross-section: 0.2 to 1.5 mm² (AWG 24 to 16)
Supply circuit: SELV DIN 60950 (circuit breaker 10 A)
Input fuse: Yes, Interrupting rating 50 A @ 125 VAC / VDC
Polarity protection: Yes
PCB Conformal Coating: No
Protection category: III
Isolation: 0.75 kVDC; Vin <-> Ethernet Ports | Vin <-> housing
Power usage (W) @24VDC: 0.5 | 1.0; 0.5 | 1.4
Input current (mA) @24VDC: 20 | 45; 20 | 60
@6VDC 85 | 165; 85 | 240
Mechanical properties
Housing material: Anodised aluminium, stainless steel
Mounting: 35mm DIN rail
IP Protection class (operation): IP30
Dimensions: 17,5mm X 89mm X 66mm (5 Port); 17,5mm X 140mm X 66mm (8 Port)
Weight: 145g (5 Port); 210g (8 Port)
Ethernet Interfaces
IEEE Standards: 802.3 10BaseT, 802.3u 100BaseT(X)
Isolation: 0.75 kVDC; Ethernet Port <-> housing | Port <-> Port
Connection type: RJ45
Port Count | Speed: 5,8 Ports | 10/100 Mbit/s
Cable length: 100 m (Twisted Pair, 0.14 mm² - 0.22 mm², Cat 5)
EMC and environmental specifications
Operating temperature: -40°C to 70°C
Storage temperature: -40°C to 85°C
Relative humidity (operation): 0%-95% (not condensing)
Relative humidity (storage): 0%-95% (not condensing)